kolmapäev, 23. detsember 2015

Jooga

Sellel aastal oli esimest korda Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi valikainete hulgas jooga, mida said valida kümnenda klassi õpilased. Jooga õpetaja on Karoli Tsarski. Viisime läbi küsitluse kümnendate klasside seas, millised muljed on neile jäänud joogatundidest. Küsitletuid on kakskümmend, viis noormeest ja viisteist neiut.

1. Miks valisite valikaineks jooga?

Kõige populaarsem vastus oli, et jooga tundus huvitav ja taheti proovida midagi uut, teistsugust ning põnevat.

2. Kui palju teadsite varem joogast?

Joogaga varasemalt kokku puutunud olid vähesed. Mõned üksikud olid varasemalt tegelenud joogaga ja nii mõnigi oli kuulnud või näinud joogat telekast ja internetist. See võis olla järjekordne põhjus, miks õpilased valisid jooga, et tõsta oma teadlikkust.

3. Kas tunnid on praktilised või teoreetilised?
 
Tunnid on nii praktilised kui ka teoreetilised. Üle nädala on praktilised.

4. Mida olete omandanud tundidest?

Õpilased on siiani õppinud värvide mõju inimesele. Samuti ka muusika mõju tšakratele, mis omakorda mõjutab inimest ja tema tujusid. Ja samuti saadi teada, et jooga pole ainult võimlemine, kuigi tundides on tehtud ka mitmesuguseid füüsilisi harjutusi.

5. Muljed esimesest tunnist.

Üldine mulje joogatundidest on positiivne. Mõnel üksikul on probleemiks see, et joogatund on päeva lõpus ning peale rasket koolipäeva on raske keskenduda. Muljed õpetajast on positiivsed. Nii mõneski õpilases on tärganud suurem huvi jooga vastu tänu just õpetaja Tsarskile.


Küsisime ka paar küsimust õpetaja Tsarskilt endalt.

1. Kaua olete tegelenud joogaga? Kaua õpetanud?

Kui ma olin 9. klassis, siis kirjutasin klassi lõpuraamatusse, et ma ausõna kunagi hakkan joogaga tegelema. Kuna tegelesin aktiivselt aga kergejõustikuga, siis esimest korda jõudsin joogasse alles ülikooli ajal. Käisin spordiklubis erinevates joogatundides. 5 aastat tagasi aga jõudsin Mehikosse kahekuusele joogakursusele, kus avastasin, et ei olnud joogaga üldse tegelenud, sain teada, et jooga käib meie meeles, kuid mina olin teinud nö lihtsalt trenni. Sealt edasi hakkasin joogat põhjalikumalt õppima ning praktiseerima ning 2 aastat tagasi läbisin ka intensiivse õpetajate kursuse, pärast mida olen joogat aktiivselt õpetanud.


2. Mida kursus endast sisaldab?


 Joogakursus sisaldab päris suures osas teooriat, seda just esimesel poolaastal, sest enne, kui me saame teha praktikat, on vaja aru saada, mida me teeme, miks me teeme ja kuidas joogat üldse õigesti teha. Vastasel juhul ei ole praktika efektiivne. Kuid just teisel poolaastal on lisandumas oluliselt rohkem ka praktikatunde, mis on füüsiliselt jõuetekohased igaühele, lõdvestavad, tasakaalustavad ja rahustavad.


3. Kuidas saavad hakkama õpilased?


Seda tuleb õpilaste käest küsida. Mina olen lihtsalt tänulik ja õnnelik, kui nad tundi tulevad ja jooga vastu natuke huvi tunnevad.

4. Kas jooga on pigem hobi või eluviis?


See oleneb sellest, kui sügavale keegi sellega minna tahab. Mõni eelistab ehk teha ühe tunni päevas mati peal erinevaid harjutusi ja tema jaoks on see piisav joogapraktika ehk hobi. Kui joogat sügavuti õppida, siis mõistame, et mati peal paar tundi erinevate kehaasendite võtmine on väga väike osa joogast. Joogateadus sisaldab väga palju infot ja soovitusi, kuidas üldse universumi mõista ja elu elada ning kes on joogast huvitatud, proovib joogat praktiseerida 24h päevas, kaasata seda oma igapäevaellu ja tegevustesse. Iga tegevuse saab muuta joogaks ning ka magades saab joogat praktiseerida.


Kahju on ainult see, et joogat pole saanud varem valida ja hoiame pöialt, et järgmise aasta kümnendikel oleks taas see võimalus olemas.


Artikli autor: AnnabelM

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar