esmaspäev, 4. aprill 2016

Prügi VaheTund õpilastele

Juba viiendat aastat Teeme Ära koristusprojekti raames peetav keskkonnateemaline haridusprogramm Prügi VaheTund toimus ka meie koolis. Reedel, 1. aprillil kõneldi 5.b klassile viienda tunni ajal prügist - selle taaskasutusest, sorteerimisest ja eelkõige prügi tekkimise ennetamisest.

Õpilased kuulamas (Fotograaf: ReimoR)

Õpilased kuulamas (Fotograaf: ReimoR)

Prügi VaheTunni eesmärk on propageerida läbimõeldud tarbimist ning keskkonnasõbralikku eluviisi. Selle raames külastatakse koole üle kogu Eesti ning käiakse üldjuhul viiendatele klassidele rääkimas prügist. Viiendatele sellepärast, et nad pole enam päris lapsed, kuid nad on siiski välismaailmast juba väga mõjutatavad. Tunnis räägiti palju prügi tekkimise ennetamise olulisusest ning viisidest, kuidas meie saame olukorda paremaks teha. Näidati, kuidas vanadele asjadele võib uue elu anda kui neid taaskasutada. Klassis näidati plastikgraanulitest tehtud pajalappe ja kilekottidest tehtud vaipa. Tunni lõpus pidi igaüks kirjutama väiksele paberile, et miks nende meelest prügi teema nii oluline on.


Plastikgraanulitest tehtud pajalapp (Fotograaf: ReimoR)
Prügi sorteerimine pole oluline mitte ainult puhtuse pärast, vaid ka loomade kaitsmiseks. Laiali loobitud väikesed prahitükid, näiteks pudelikorgid, võivad olla väga kahjulikud lindudele, kes neid eksikombel toiduks võivad pidada. Suur prügitoodang on kogu elusloodusele väga keskkonnakahjulik. Väga palju mittelagunevaid pakendeid jõuab prügimägedele, sest inimesed ostavad poest rohkem toitu, kui nad lõpuks ära tarbivad.

Meil on aga õnneks kõigil võimalus juba täna prügi tekkimist ennetada. Looduse säästmiseks ei tuleks näiteks kõiki plastikanumaid kohe ära visata, vaid neid peaks korduvkasutama nii palju kui võimalik. Kindlasti tuleks ka piknikule, matkale või randa kaasavõetud toidust tekkinud prügi endaga pärast kaasa võtta, mitte loodusesse prügikasti jätta, kust tuul või mõni metsloom prügi taas laiali pillub. Samuti ei tasuks kõiki vanu riideid ära visata, vaid käimiskõlbulikud riided tuleks viia mõnda second-hand poodi või kasvõi taaskasutada majapidamises.

Õpilaste arvamused prügi olulisusest ühise puu peal (Fotograaf: ReimoR)

Kõigil huvilistel on kuni 17. aprillini võimalik osaleda keskkonnateemalisel fotojahil. Rohkem infot võistluse kohta leiab Teeme Ära koduleheküljelt.

Teeme koos maailma paremaks paigaks, kus elada!

Artikli autor: ElisabethK

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar